نوع خبر 
 
 
فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین نوع بی نظمی ضربان قلب است

در آستانه روز جهانی بیماری فیبریلاسون دهلیزی(A.F) عنوان شد: 8تا10درصد افراد بالای 65 سال جوامع مختلف به درجاتی از این بیماری مهم و مرگبار قلبی مبتلا هستند.

دکتر امیر فرجام فاضلی فر با بیان این مطلب گفت: فیبریلاسیون دهلیزی، شایع‌ترین نوع بی نظمی ضربان قلب است و این عارضه هنگامی رخ می‌دهدکه دهلیزقلب به صورت نامنظم تحریک الکتریکی شده و درنتیجه بخوبی منقبض نمی‌شود.

دانشیار و متخصص الکتروفیزیولوژی قلب بیمارستان شهید رجایی تهران افزود: ضربانات نامنظم و انقباضات غیر طبیعی در کنار سایر عوامل خطر ساز امراض قلبی، علت مهم ایجاد لخته در بخشهایی از قلب ودهلیز است درنتیجه حرکت این لخته ها به عروق مغز، چشم، کلیه و... شاهد اختلال و عارضه در این ارگانها خواهیم بود.

 دکتر فاضلی فر با تاکید بر اهمیت تشخیص به موقع  و انجام اقدامات درمانی بوسیله داروهای ضد انعقادی و نوین یا روشهای پیشرفته از جمله سوزاندن یا فریز کردن تارچه های  مازاد و غیر طبیعی وریدهای دیواره قلب، گفت:بیماری فیبریلاسیون دهلیزی در افراد مبتلا به دیابت، فشارخون و مشکلات کلیه ازشیوع بیشتری برخوردار است؛ اگرچه این بیماری در دهه های دوم و سوم زندگی نیزمشاهده میشود.

وی گفت: نامنظمی قلب از انواع مختلفی برخوردار است که مهمترین نوع آن فیبریلاسیون دهلیزی است و با علائمی چون تپش ناگهانی قلب، تنگی نفس و دردهای قلبی و... خود را نمایان میکند و گاهی اوقات بدون علامت است که گرفتن شرح حال و شناسایی

عامل اصلی ایجاد آن در کنار سن و جنس افراد، نقش اثرگذاری در پیگیری درمان خواهد داشت.

این متخصص الکتروفیزیولوژی قلب با بیان اینکه مصرف الکل و  برخی داروها از جمله کورتن، داروهای جنسی و داروهایی که موجب افزایش فشار خون میشود عامل مستعد کننده حملات فیبریلاسون دهلیزی  در سنین جوانی است، افزود: بیماری تیروئید نیز سر دسته عوامل مستعد کننده محسوب شده و نیازمند درمانهای به موقع وپیگیری جدی خواهد بود.

دکتر فاضلی فر گفت: استراتژی درمان بر اساس تعداد حملات، مدت زمان حمله و علائمی که بیمار در زمان حمله تجربه میکند، متفاوت است

هیات علمی مرکز آموزشی، تحقیقاتی درمان قلب و عروق شهید رجایی افزودطرح درمان و توصیه با نوع خاصی از داروها همچنین درمان های پیشرفته غیر دارویی مانند ابلیشن و یا فریز نواحی غیر طبیعی دیواره قلب در کنار شرح حال و سن و جنس

بیمار بر عهده متخصص قلب بوده و شرایط بالینی بیمار، امراض زمینه ای وی و شدت بیماری با نوع درمان ارتباط خواهد داشت.

دکتر فاضلی فر گفت: اگر چه داروهای ضد انعقادی جدید، بیمار را نسبت به انجام آزمایشات مداوم و خسته کننده خون همچنین رژیم های غذایی خاص بی نیاز میکند ولی باید دقت داشت که متخصص قلب با در نظر گرفتن کلیه جوانب اقدام به تجویز نوع خاصی

از داروهای نوین میکند ولی در افرادی که دریچه مصنوعی قلب دارند استفاده از داروی قدیمی ضد انعقادی موسوم به وارفارین، اولویت درمانی محسوب میشود.

شایان ذکر است مراسم روز جهانی بیماری فیبریلاسیون دهلیزی، شنبه 18شهریور 1396 در محل بیمارستان قلب و عروق شهید رجایی با حضور بیماران، افراد بالای 65 سال، خانواده ها و پزشکان برگزار خواهد شد.

خبرنگار:رضا حسینمردی

دوشنبه 13 شهريور 1396  13:52

آخرين تاريخ بازديد : يکشنبه 26 آبان 1398  0:20:3
تعداد بازديد از اين خبر : 10766
کدخبر : 55